Uisk tuleks valida enda taseme, mitte rahakoti paksuse järgi

 |  varustus

On loomulik, et uue hobiga tegelema hakates soovitakse endale parimat varustust. Siinkohal ei ole erandiks ka uisutajad. Tihti arvatakse, et parima tulemuse tagavad kalleimad uisud – samasugused, millega sõidavad ka oma ala tipud. Tegelikult on „parim“ väga individuaalne mõiste – mis sobib Peetrile, ei pruugi sobida Kallele, ja vastupidi. Eelkõige peab uisutaja arvestama enda treenituse, tehnika ja eesmärkidega.

Kõikide uisutootjate tippmudelid on enamasti väga jäiga saapaga. Jäik saabas võimaldab tõukest maksimaalse jõu üle kanda edasiliikumiseks. AGA – see nõuab ka väga head kontrolli ning uisuvalitsemist. Harrastaja, kellel on tehnika osas veel õppida, lõhub sellise saapaga oma jalad ilmselt üsna kiiresti. Vale tõuke- või veeremisasend põhjustab uisu sees valedes kohtades pingeid ning tulemuseks on ära hõõrutud jalg.

Jäikuse tõttu jõuavad ka kõik maapinna konarused ning aukudest põhjustatud vibratsioon kergesti jalgadeni, mistõttu väsivad niigi suuri pingeid taluma pidavad lihased oluliselt kiiremini kui pehmema saapaga.

Väga jäikasid tippuiske võib võrrelda WRC rallimasinatega – jäik vedrustus, äkiline jõuülekanne, suured kiirused. Markko Märtin saab sellise masinaga hakkama, kuid kuidas käitub see enamike teiste käes? Ilmselt tasub esialgu mõne rahulikuma autoga sõit selgeks õppida ning siis tasapisi kiiremate ja äkilisemate masinate poole vaadata.

Simmons Pro M1 on üks jäigemaid saapaid maailmas ning on mõeldud eelkõige väga hea uisutunnetusega uisutajatele. Schänkel Blade'i sisemust katab mõnus vooder, mis aitab leevendada pisemaid tehnilisi eksimusi

Seetõttu soovitamegi harrastajatel ja ka võistlevatel rulluisutajatel valida uisk enda taseme, mitte hinna järgi. Kallim uisk parandab tulemust vaid juhul, kui tehnika on tõesti selge ning uisuvalitsemine väga hea. Kui arvad, et Sinu uisuvalitsemine ja tehnika on väga head ning ka rahakott seda lubab, siis võid mõelda ka jäigema uisu peale. Jäigema uisuga on tõesti (eeldusel, et tehnika on hea) võimalik kiiremini ja ka ökonoomsemalt sõita, kuna vähem energiat läheb kaduma saapa deformeerumise peale ning rohkem energiat jõuab asfaldile.

Kokkuvõtvalt – kui aastaid rallispordiga tegelenud Markko Märtin sõidab oma rallimasinaga kurvis 180km/h, siis enamike teiste inimeste käes see masin oma potentsiaale ära ilmselt ei kasuta. Paksu rahakotiga huvilised võivad ka endale sellise masina ju muretseda, kuid ohutum ja ka mõistlikum on esialgu piirduda millegi odavama ja mugavamaga.


1 Comment


  1. Väga hea kokkuvõte, sain sama teema kohta nõuanded Rootsi rullilaagris Eesti päritoluga Dennis Bengtsson’i käest( et äkki olid mul liiga kõvad rattad, raam valesti all)
    Aga ikkagi ootaks soovitusi otse min mailile- tahan custom made saapa kohta nõu ( kasutaks siis esialgu oma Rollerblade Fly raame) Terv . meie mees Rootsist- nagu Jaanus mainis.

Recent Posts
Rullibaas Sotshi olümpia avamistseremoonial

Rullibaas Sotshi olümpia avamistseremoonial

16.02.2014  |  Kommentaarid välja lülitatud

Seitsmendal veebruaril toimunud Sotši olümpiamängude avamisest võtsid osa kaks Rullibaasi liiget: Danila ja Lena. Ja mitte pealtvaatajatena, vaid osalejatena. Avamistseremoonia lõpetanud suurest rulluisushowst ja selleks ettevalmistamisest räägib lähemalt Danila ise. veel

4. Schänkel Tartu Rulli esimene võistluspäev on seljataga

18.01.2014  |  Kommentaarid välja lülitatud

Juba neljandat aastat järjest Tartus, Eesti Maaülikooli spordihoones peetava Põhjamaade suurima siserulluisutamise võistluse Schänkel Tartu Rull avapäev on jäänud seljataha.... veel

Eesti võõrustab Põhja-Euroopa suurimat siserulluisutamise võistlust

Eesti võõrustab Põhja-Euroopa suurimat siserulluisutamise võistlust

14.01.2014  |  Kommentaarid välja lülitatud

Eesoleval nädalavahetusel, 18.-19. jaanuaril toimub Tartus üks Põhja-Euroopa suurimaid siserulluisutamise võistlusi 4. Schänkel Tartu Rull, kus osaleb ka möödunud aasta võitja, lätlane Roberts Pundurs. veel

Schänkel Tartu Rull stardib sel talvel taas

Schänkel Tartu Rull stardib sel talvel taas

26.10.2013  |  Kommentaarid välja lülitatud

Sel talvel (18.-19. jaanuaril) korraldab Rullibaas juba neljandat Schänkel Tartu Rulli. Üritus toimub jällegi Eesti Maaülikooli spordihoones, Tartus. veel